Бременността предразполага към развитие на разширени вени чрез хормоналното въздействие на естрогените и гестагените и механично въздействие (увеличаване на матката, която затруднява оттичането от долната половина на тялото. Разширението се засилва с напредване на бременността. По време на бременността голям брой от факторите на съсирването се променят - увеличава се съсирвателната способност на кръвта. В същото време се намалява активността на фибринолитичната система (която разгражда фибриногена, и потиска кръвосъсирването). По време на бременността намалява и нивото на антитромбин 3.
Рискови факори за варикозно разширени вени на долните крайници по време на бременността са:
- Намалява циркулационното време на кръвта, забавя се венозното оттичане от долните части на тялото.Терапевтичният режим на легло, когато продължава дълго време, предразполага към развитие на тромбемболизъм.
- Напреднала възраст - например след 40 години се увеличава риска от поява на тромбемболизъм.
- Прекарани тромбемболични заболявания в миналото са 10 % риск за същото усложнение през настоящата бременност.
- Кръвна група О е свързана с намалена честота към тромбемболии, а всички останали групи с повишен риск, поради което кръвните групи А, АВ и В се считат за рисков фактор за тромбемболизъм.
Клинична картина при варикозно разширени вени на долните крайници по време на бременността е характерна. Наблюдават се дискомфорт, болки, отоци и напрегнатост. Много често разширените вени протичат безсимтомно. След раждане разширените вени се подобряват и изчезват. Повърхностния тромбофлебит се характеризира с плътно възлесто уплътнение и зачервяване на кожата около вената, която е болезнена и топла. Липсва обща температура, пулса е почти непроменен. Дълбокия тромбофлебит е характеризира с болка, оток, промяна в цвета на кожата, повишена температура и тахикардия (ускорена сърдечна дейност).
Поставянето на диагнозата варикозно разширени вени на долните крайници по време на бременността не е винаги лесно. Диагнозата при повърхностен тромбофлебит се поставя преди всичко чрез оглед и палпация. По протежение на повърхносната вена се установява плътна или възлеста резистенция със зачервяване на кожата, която е обикновено болезнена. При дълбок тромбоемболизъм се установяват болезнени и подути крайници и пръсти на краката и има съмнение, че са с дълбок тромбоемболизъм при изследване с венография се оказва, че имат нормални здрави вени.
Лечението обикновено е консервативно и включчва повдигане на крака, избягване на дълго стоене на родилката права, носене на еластични чорапи. Оперативно лечение на вените не се препоръчва през бременността. Когато е необходимо се оставя за 2-3 месеца след раждането.